Egy szoftverfejlesztő "kalandjai"

Tippek kezdő programozóknak

Ha jól számolok, nagyjából 10-11 éve írhattam az első önálló kódom és nagyon boldog voltam, hogy az a pár sorocska Pascal program lefordult és pár sikertelen kísérlet után úgy működött, ahogy én szerettem volna. Piszok egyszerű kódocska volt, valami minimál kis számítás, meg némi printout, de nagyon nehezen hoztam össze – segítségem nagyon nem volt, csak az órai jegyzetem, akkor még nem volt stackoverflow és a FreePascal nevű csodaprogi sem volt túl segítőkész.

Lehet ezt kellett volna inkább lefordítanom 🙁

Aki ma adja a fejét programozásra az sokkal jobb helyzetben van, a piaci igények miatt számtalan képzés indul, amivel papírt lehet szerezni, a cégek maguk is vállalnak oktatást és ha valaki autodidakta módon szeretne tanulni, arra is számtalan lehetősége van – rengeteg a tutorial a neten. A bőség zavara egyedül azt a problémát vetheti fel, hogy hirtelen nem tudod, hogy honnan indulj el. Itt annyi tanácsot tudok adni, hogy meg kell határozni a célt, hogy miért akarsz megtanulni programozni, mivel akarsz foglalkozni, például ha mobilalkalmazás-fejlesztés a célod, nem feltétlenül visz közelebb hozzá, ha ABAP-ot tanulsz. Annyi biztos, hogy választanod kell egy nyelvet, amin először elkezdesz játszogatni, megismered az alapvető adatstruktúrákat, algoritmusokat. Találtam egy oldal, ami 256 nyelvet említ: https://dzone.com/articles/big-list-256-programming. (Itt a kedvencem, a TNSDL, nincs feltüntetve, és úgy sejtem egyéb vállalatspecifikus, máshol nem használt undormányok sem.) Én valamilyen kapcsos zárójeles nyelvet ajánlanék (C, Java, C++, C#), mert a piacon elég népszerűek másrészt jó tutorialokat lehet hozzájuk lelni és jól lehet rájuk építkezni.

Egy programozási nyelv szintaxisát nem egy nagy kaland elsajátítani, viszont két dolgot javaslok: egyrészt kódolj angolul, másrészt tanuld meg, hogy milyen a nyelvhez javasolt kódkonvenció (ha van). Előbbi kötelező, a “szar” és az “ize” változónévnek nem a legbeszédesebbek (mondjuk a fos-ra esetleg rá lehet húzni, hogy “faults of (the) system”-et esetleg. :)) Az utóbbi minden cégnél variálódik picit, de mainstream nyelveknél az alapok ugyanazok, leginkább space-en és tabokon szoktak vitatkozni.

Ha már megvan a nyelv, elolvastad a tutorialokat, tudsz fordítható és jól működő kódot fabrikálni, de nem tudsz gyakorlófeladatot kitalálni akkor érdemes regisztrálni olyan site-okra, amiken tök jó gyakorlófeladatokat találhatsz, mert innentől kezdve a minőségi és mennyiségi gyakorlás következik. Készülj: rendszeresen át fogod élni azt, hogy ránézel egy korábbi kódodra és megkérdezed, hogy ki írta ezt a szart. Ez egy ilyen buli, meg kell szokni. 🙂

Én nagyon ritkán firkálok, de sokaknak segít, ha leírják az elképzeléseiket vagy rajzolnak, papíron leírják az algoritmust és a különböző eseteket levezetik ezen. Én ha nagyon papírozok általában az utolsót alkalmazom. Mindenki máshogy működik, nem ciki először papíron kódolni, a cél az, hogy olyan kódot írjuk, ami az igényeknek megfelelően működik.

Ha papírt akarsz (mármint nem firkálni, hanem olyat, amit bevághatsz a sufniba, miután feltöltötted a Facebookra a képet, hogy megvan), ott az fősuli/egyetem és ma már elég sok cég kínál intenzív (3-6 hónapos) képzést jó pénzért esti/hétvégi tanulás jelleggel. Aki úgy gondolja, hogy ezeken megtanul programozni, azt ki kell ábrándítsam, max betekintést nyerhetsz és iránymutatást, esetlegesen egy X éves szerződést, ami miatt térítik a tandíjad Y százalékát. Ha ma lennék kezdő, akkor valószínűleg megcsípnék, egy olyan céges képzést, ami elköteleződési szerződéssel jár, sokat tanulhatsz, biztos meló, tényleg nagyon szint alatt kell lenned ahhoz, hogy kirúgjanak. Hátránya, hogy rossz főnök és csapat mellett nagy szívás, de multinál van esélyed helyezkedni, cégen belül váltani és a kezdeti rossz körülményekből is előnyt kovácsolni.

Arra kell készülnöd, hogy az a sokk, hogy te nem tudsz semmit erről az egészről nem fog eltűnni, mindig lesz új a nap alatt és nyitottnak kell lenned az újra. Ez egy kreatív szakma, vannak kódolós és nem kódolós napok, lesz amikor ott a flow, és pötyögsz egész nap, máskor egy pontosvesszőt alig bírsz magadból kipréselni. Nem kell megijedni ez van. Rájössz arra, hogy a legerősebb motiváció a deadline. Egyik tanárom az egyetemen gyakran mondogatta, hogy “semmi sincs úgy” – igaza volt, de ne keserítsen el, hogyha az elképzelést és a valóságot köszönőviszonyba se lehet állítani, törekedni kell a legjobbra, ez az egyedüli, ami rajtad múlik.

Ettől nem kell megijedni 🙂

Ha van hozzá affinitásod ez egy tök jó szakma, lehetsz kreatív, nem kell bent lenned reggel 8-ra – (én azt a céget, ahol nem alap a rugalmas munkaidő már figyelembe se veszem), sok helyen van ingyen kávé is. Rossz pont viszont, hogy van olyan, hogy valami kell, ezért túlórázni kell (sokat) vagy nagy a stressz – ezeket ki lehet bírni, de tény, hogy meg kell hozni bizonyos kompromisszumokat és meg kell tanulni, hogy ne vegyünk a szívünkre egy csomó mindent. Utóbbit most tanulom, és egyre jobb vagyok benne. 🙂

All in all, remélem senki kedvét nem vettem fel, légy lelkes, akarj tanulni és nem lesz gond!

És szokj rá a kávéra! 🙂

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!